close
تبلیغات در اینترنت
حجه الابلاغ
مطالب محبوب

کتابخانه رایگان

مترجم سایت

برگزاری جشنواره های وبلاگ نویسی

جشنواره

-------------------------------------------------------------------------------

جشنواره

-------------------------------------------------------------------------------

شهدای نیجریه


سایت اسکینک دات آی آر

آخرین ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازدید توسط
0 44 h_sarhadi
0 22 h_sarhadi
0 22 h_sarhadi
0 12 h_sarhadi
0 12 h_sarhadi
0 20 h_sarhadi
0 15 h_sarhadi
0 16 h_sarhadi
0 17 h_sarhadi
0 25 h_sarhadi
0 69 h_sarhadi
0 17 h_sarhadi

امیرالمومنین علی(ع) محور وحدت مذاهب مختلف اسلامی

امیرالمومنین علی(ع) محور وحدت مذاهب مختلف اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی همزمان با سیزدهم رجب خجسته سالروز میلاد حضرت علی(ع) در دیدار قشرهای مختلف مردم ضمن اشاره به شخصیت استثنایی و جایگاه بسیار برجسته حضرت امیرالمومنین علی(ع) در میان مذاهب مختلف اسلامی به ظرفیت بی نظیر این شخصیت بزرگ برای محور وحدت بودن در میان مسلمانان اشاره فرمودند و به گسترش محوری ترین شعار آن حضرت، یعنی عدالت خواهی و ایستادگی ملت در برابر تهدید ها و حفظ دستاوردها در سایه معنویت گرایی تأکید کردند.1

امیرالمومنین علی(ع) محور وحدت مذاهب مختلف اسلامی

وحدت مسلمانان همیشه مانعی بزرگ برای سلطه گری ابرقدرت ها و کشورهای استعماری بوده و آنها برای شکستن وحدت مسلمانان و ایجاد اختلاف از شیوه های مختلفی استفاده می کنند، یکی از این شیوه ها اختلاف بین مذاهب مختلف اسلامی است، آنها گاهی از یک فرقه ای به ضرر فرقة دیگر حمایت می کنند، و به دنبال ایجاد افتراق و شکاف بین مسلمان ها هستند و در یک چنین دورانی که مسلمان ها به وحدت و یکدلی احتیاج مبرمی دارند، امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) می تواند مظهر این وحدت باشد؛ نقطه ای باشد که همة مسلمان ها در مقابل آن نقطه، مذعن و معترف و مقرّند. هیچ طرفی نمی تواند ادعا کند که امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) متعلق به اوست.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به برخی ویژگی های حضرت علی(ع) از جمله برجستگی و درخشندگی ایمان ناب، جهاد دشوار و سخت از اول دوران اسلام تا آخر عمر، عدالت ورزی و عبادت خالصانه و بی نظیر آن بزرگوار که مورد قبول همه مسلمانان از هر فرقه و مذهبی است، می تواند محور وحدت آنها باشد.

حکیم فرزانه انقلاب، حضرت علی(ع) را نقطه اشتراک و همبستگی فرق اسلامی دانسته و فرمودند: "امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) شخصیتی است که همة فرق اسلامی دربارة عظمت او، دربارة خصوصیات او و دربارة شأن و منزلت والای او در اسلام، با یکدیگر اتفاق نظر دارند. لذا به جرأت می توان گفت که علی بن ابیطالب (علیه الصّلاة و السّلام)، می تواند نقطة اشتراک و تلائم و همبستگی میان فِرق اسلامی قرار بگیرد."2

در همة زمان ها و دوره ها، فرقه های اسلامی ـ به جز گروه ناچیز و اندک نواصب که خارج از فِرق اسلامی هستند ـ شأن امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) را شأن والا و برجسته و ممتازی می دانستند و این مطلب در کتاب های فریقین ـ چه شیعه و چه سنی ـ وجود دارد، بنابراین امیرالمؤمنین می تواند محل اشتراک فرقه های اسلامی و منبعی برای وحدت بین مسلمین به حساب بیاید.

شیعیان همان گونه که در زیارت جامعه آمده:"معروفین بتصدیقنا ایاکم"؛ معروف به ارادت و علاقه و عشق به امیرالمؤمنین و خاندان پیغمبرند، اما نمی توانند ادعا کنند که امیرالمؤمنین فقط متعلق به آنهاست، بلکه همة مذاهب اسلامی اعتقاد دارند که ایشان شخصیتی عظیم، انسانی بی نظیر و مظهر کامل اسلام است و ذره ای و لحظه ای از متابعت پیغمبر اکرم از دوران کودکی، نوجوانی، شباب و تا آخر عمر کوتاهی نکرد و یک لحظه در راه مجاهدت برای خدا و برای اسلام و برای قرآن فروگذار نکرد. بنابراین چه شیعه، چه سنی و چه مذاهب گوناگون باید امیرالمؤمنین را ملاک و محور وحدت قرار بدهند.

البته رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که به مناسبت میلاد حضرت فاطمه ایراد فرموده بودند، صدیقه طاهره، را "کلمه الله پرمضمون" و "دریایی ژرف و عمیق" دانستند که هرچه صاحبان فکر، ذوق، احساس و طبع ظریف، در این حقیقت بیشتر تدبر و تأمل کنند، گوهرهای بیشتری به دست خواهند آورد.3 بنابراین حضرت زهرا (س) نیز مانند حضرت علی(ع) می تواند به عنوان نقطه اشتراک و وحدت مسلمانان باشد.

رهبر حکیم انقلاب گرایش به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) در جهان را مسلم دانسته و به خاطر همین گرایش به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) گردانندگان امپراتوری مادی غرب دستپاچه و منفعل شدند و به خاطر هراس از شکست امپراتوری غرب به اسلام و پیامبر (ص) توهین می کنند.4

عدالت خواهی و معنویت گرایی

محبت امیرالمؤمنین خیلی باارزش است، اما محبتِ به تنهایی کافی نیست؛ تبعیت و پیروی کردن لازم است. برای پیروی از امیرالمؤمنین باید دید آن حضرت چه چیزی را در درجة اول اهمیت قرار داده است. شاید برجسته ترین نمود زندگی حضرت عدالت است. مدارا نکردن با ظالم، همدلی با مظلوم و کمک برای گرفتن حق مظلوم از ظالم، چیزهایی است که در زندگی امیرالمؤمنین، در کلمات امیرالمؤمنین و در خطب نهج البلاغه، به وضوح مشاهده می شود.

امیرالمؤمنین(ع) در جملات پرباری فرمودند: "سوگند به خدا اگر به روی خارهای سعدان به سر ببرم و یا با غل و زنجیر به این سو و آن سو کشیده شوم، خوش تر دارم تا خدا و پیامبرش را در روز قیامت در حالی ملاقات کنم که به بعضی از بندگان ستم و چیزی از اموال را غصب کرده باشم"5

رهبر معظم انقلاب در تحلیل این فرمایش حضرت امیر(ع) فرمودند: "ببینید آن نمودار و پیشانی حکومت امیرالمؤمنین این است؛ یعنی اگر در سخت ترین شرایط زندگی قرار بگیرم، ممکن نیست که من اندک ظلمی به احدی از خلایق انجام بدهم و برای خودم حطام دنیا را جمع آوری کنم؛ برای خودم ذخایر دنیوی را طلب بکنم. دنیا در چشم و نظر امیرالمؤمنین ـ به معنای آنچه که انسان برای خود از بهره های زندگی قائل است ـ به کلی مردود و متروک است. خطاب به دنیا می گوید "غرّی غیری؛ ای لذتها! ای زیبایی های زندگی مادّی! برو دیگری را فریب بده" علی را نمی توانی فریب بدهی. این شعار امیرالمؤمنین است.6

در نظام اسلامی که در کشورمان تشکیل شده نیز اهمیت عدالت از همه چیز بیشتر است و اگر امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) در زمان ما و در این جامعه و در میان این مردم حضور می داشت، بیشتر از همه به دنبال عدالت می بود، چرا که عدالت خواستة طبیعی همة آحاد بشر در طول تاریخ بشریت است و جز در حکومت انبیای عظام الهی و اولیای برجسته مثل امیرالمؤمنین، عدالت به معنای واقعی کلمه اجرا نشده است.

در نظام اسلامی باید به دنبال اجرای عدالت باشیم، هر چند مثل علی بن ابیطالب، نمی توانیم عدالت را اجرا کنیم، اما باید همة تلاشمان این باشد که بتوانیم در این راه دنبال رو امیرالمؤمنین باشیم. البته اجرای عدالت یک روح غنی، یک ارادة قوی و یک قدمِ ثابت لازم دارد لذا دنیاداران و کسانی که دلهاشان پر از هوس به دنیا و شئون مادی دنیاست، نمی توانند عدالت را اجرا کنند.

رهبر حکیم انقلاب، تأکید می فرمایند که مطالبه اجرای عدالت باید تبدیل به فرهنگ عمومی شود و این محدود به امور داخلی کشور نمی شود، بلکه بی عدالتی ای که در دنیای امروز وجود دارد و ظلم فاحشی که امروز از سوی قلدرها و گردن کلفت های عالم نسبت به بشریت و ملت ها انجام می گیرد، مبارزة با یک چنین منکر عظیمی ـ از نظر مسلمانی که برای حاکمیت اسلام و در سایة جمهوری اسلامی زندگی می کند ـ باید یک فریضه محسوب شود.

مقام معظم رهبری با ابراز رضایت از حرکت جامعه به خصوص جوانان به سمت معنویت، که از نمونه های با ارزش آن اعمال اعتکاف است به نکته ظریفی درباره اعتکاف اشاره می فرمایند که معمولاً مورد غفلت بسیاری قرار گرفته و آن جنبه فردی اعتکاف است، بنابراین نباید برنامه های جمعی این مراکز اعتکاف، حال خلوت و حال ارتباط فردی و قلبی با خدا را در افراد ضعیف بکند یا بگیرد. فرصت بدهند جوانها قرآن، نهج البلاغه و صحیفة سجادیه بخوانند.

ایستادگی ملت در برابر تهدید ها در سایه معنویت

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر نقش رابطه با خدا در پیدایش ارادة محکم و قدم استوار و ذهن روشن در میدان های زندگی فرمودند: "یک ملت برای اینکه بتواند سیادت و عزت خود را بدست بیاورد؛ باید ارادة مصمم داشته باشد و بداند چه می خواهد و قلب او مطمئن باشد به یاد خدا".7

بسیاری از چالش های جهانی که متوجه ملت ایران است به خاطر اسلام است و اسلام هم صراط مستقیم و سعادت دنیا و آخرت یک ملت مسلمان را در استقلال و زیر بار ظالم و مستکبر نرفتن، می داند و این نقطه مقابل خواست آمریکا و تمام مستکبرین عالم است. آنها منابع و امکانات ملت ها را به نفع خودشان مصادره می کنند؛ همة داعیه ها و شعارهای به ظاهر انسانی آنها دروغ محض است لذا اگر ملتی بخواهد مستقل زندگی کند با ابرقدرت ها چالش خواهد داشت.

ملت ایران با چنین چالشی روبرو است، ملت ایران می خواهد زیر بار قدرت استکبار نباشد و منافع خود را قربانی منافع استکبار نکند. اما ایستادگی در مقابل آنها احتیاج به ارادة مستحکم و قدم استواری دارد که در این دو سه دهه ای که بر عمر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی گذشته، ملت ایران ثابت کرده است که در مقابل قدرت های متجاوز و زورگو و زیاده طلب، محکم ایستاده است. و این ایستادگی ـ که عزّت ملت ایران و عزّت اسلام است ـ با توکل به خدای متعال، با استمداد از قدرت الهی، با اتکای به خدا و اتکال به پروردگار، می تواند ادامه پیدا بکند.

ابرقدرت ها برای شکستن مقاومت ملت ها و از بین بردن استقلال آنها در جایی که نتوانند مستقیماً وارد عمل شوند سعی می کنند با ارعاب، تهدید و ترساندن، ملت ها را از میدان خارج کنند، از اول پیروزی انقلاب تا امروز، امریکا ـ که با انقلاب، دستش از ایران کوتاه شده بود ـ بارها و بارها سعی کرده است نظام جمهوری اسلامی و مسئولین کشور را با همین ارعاب ها و با همین تهدیدها از میدان خارج کند؛ اما موفق نشده و بعد از این هم موفق نخواهد شد. چون نظام جمهوری اسلامی متکی به آرای مردم است.

از حماقت های ابرقدرت ها و سیاستمدارانِ برجستة آنها این است که میلیونها دلار پول خرج می کنند تا مردم را بسیج کنند برای اینکه در مقابلِ نظام اسلامی بایستند! این معنایش این است که مردم را در مقابلِ خودِ مردم قرار بدهند! این حماقت محض است. نظام جمهوری اسلامی متکی به آرای مردم، عواطف مردم، ایمان مردم و حمایت قاطع مردم است، با یک چنین نظامی از این راه ها نمی شود مقابله کرد. به همین خاطر تهدید می کنند، بهانه می آورند و گاهی مسئلة هسته ای و گاهی مسائل دیگر را بهانه می کنند.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه فناوری هسته ای یک دستاورد عظیم و تاریخی است و این دانش بومی شده با استعداد و شوق و ذوق جوانان و درایت مسئولان برای ملت ایران به ارمغان آورده است، ایستادگی در حفظ آن را ضروری می دانند و برای مذاکرات خطوط قرمزی را ترسیم می فرمایند: "اگر طرف های مذاکره با احترام به ملت ایران، با احترام به شأن نظام جمهوری اسلامی و با رعایت این خطوط قرمز وارد مذاکره بشوند، مسئولین کشور ما مذاکره می کنند؛ مشروط بر اینکه کسی نخواهد ملت ایران را تهدید کند. ملت در مقابل تهدید حساس است. این هم ما صریحاً گفته ایم: اگر کسی نسبت به جمهوری اسلامی ایران حماقتی بکند، جواب عملی جمهوری اسلامی ایران، جواب دندان شکن خواهد بود".8

رهبر فرزانه انقلاب همه ملت به خصوص جوان ها را به عدم یأس از کمک های الهی متذکر می شود و از آنها می خواهد ارادة قوی و روحیة پرنشاط را با رابطة با خدا روز به روز مستحکم تر کنند و به آینده امیدوار باشند: "ان شاءاللَّه جوان های این مملکت روزهایی را خواهند دید که برای آنها به مراتب از روزهایی که گذرانده اند، شیرین تر و دلنشین تر خواهد بود. افق آیندة جمهوری اسلامی افق روشن و درخشانی است".9

پی نوشت ها:

1. سخنان مقام معظم رهبری، روزنامه جمهوری اسلامی، 27/04/1387.

2. سخنان مقام معظم رهبری، ۱۳۸۷/۰۴/۲۶، www.leader.ir.

3. سخنان مقام معظم رهبری، روزنامه جمهوری اسلامی، 05/04/1387.

4. همان.

5. نهج ا لبلاغه، خطبه 224

6. سخنان مقام معظم رهبری، ۱۳۸۷/۰۴/۲۶، www.leader.ir.

7. همان.

8. همان

9. همان.

 

 

 

منبع : حوزه نیوز

پیشنهادهای ما برای بازدید

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
بالا